Android USB hata ayıklama modu ne işe yarar ve nereden açılır?

tarafından
351
Android USB hata ayıklama modu ne işe yarar ve nereden açılır?

Android USB hata ayıklama modu ne işe yarar ve nereden açılır?

Android’li bir cep telefonunuz veya tabletiniz varsa ve onunla bir miktar içli dışlı olduysanız “USB Debugging” veya “USB hata ayıklama” terimini duymuş olmalısınız. Bu seçenek sadece geliştiricilere özel gibi görünse de, aslında tüm kullanıcıların işine yarıyor.

Bazı cihazlarda “Geliştirici modu” olarak da anılabilen “USB hata ayıklama modu” seçeneğinin asıl görevi, Android’li cihazınız ile Android yazılım geliştirme kiti (SDK) arasında bağlantı kurmak. Geliştiriciler, bilgisayarda geliştirdikleri uygulamaları telefonda denemek üzere USB hata ayıklama modundan faydalanırlar. Bu şekilde uygulamayı telefona aktarıp test ederler.

Bu modun normal kullanıcılara sunduğu ise cihaza daha yüksek bir seviyede müdahale etme şansı.

USB hata ayıklama modu başka ne işe yarar?

Bilgisayarınız telefon veya tabletinizi algılamıyorsa bu modu açmanız gerekebilir.

Yani USB hata ayıklama modu geliştiricilere özel bir işlev olsa da, çalışabilmek için bu modun etkin olmasına ihtiyaç duyan bazı uygulamalarla karşılaşabilirsiniz.

Diğer bilmeniz gerekenler

USB hata ayıklama modundan sıkça faydalanmıyorsanız, onu sadece gerektiği zamanlarda etkinleştirmeniz daha iyi olacaktır. USB hata ayıklama moduna ihtiyaç duyabilen uygulamalar olsa da, bunların sayısı oldukça az.

Bu arada söylememiz gereken bir şey daha var. Google, Android 4.2’den sonra USB hata ayıklama modu seçeneğini gizlemeyi tercih ediyor. Ancak onu görünür hale getirmeniz mümkün. Android 4.2’de bu seçeneği tekrar görünür hale getirmek için aşağıdaki adımları izleyin:

 

Android 4.2’de USB Hata Ayıklama Modunu Açmak

  • Ayarlar ekranını açın ve Hakkında‘ya dokunun.
  • Yapı numarası (Build number) alanını bulun ve üzerine 7 kez dokunun. Ekrana “Geliştirici olmanıza 4 adım kaldı” şeklinde bir mesaj gelecek. Aynı yere birkaç kez daha dokunun.
  • USB hata ayıklama modu’nu görünür hale getirdiniz, artık tek yapmanız gereken onu etkinleştirmek.

Kaynak; http://teknoloji.milliyet.com.tr

 

Android 4.1 ve 4.0’da USB Hata Ayıklama Modunu Açmak

  • Ayarlar ekranını açın ve aşağıdan Geliştirici seçenekleri kısmına dokunun. Geliştirici seçenekleri bazı markalarda Ayarlar / Sistem kısmının altında olabilir.
  • Karşınıza çıkan ekranda “USB Hata ayıklaması” kısmının karşısına onay işareti koyarak açabilirsiniz.

 

Android 2.X’de USB Hata Ayıklama Modunu Açmak

  • Ayarlar / Uygulamalar / Geliştirme kısmını açın.
  • Karşınıza çıkan ekranda “USB Hata ayıklaması” kısmının karşısına onay işareti koyarak açabilirsiniz.

Bu sitede paylaşılan bilgilerin 11820 hizmeti ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Teknoloji Destek Hattı ’ nın bu bilgilerin doğruluğu, güncelliği, uygulanabilirliği konusunda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu bilgiler dahilinde, bu sitede paylaşılan teknik adımları uygulamak, kullanıcıların şahsi iradeleri ve sorumluluklarındadır. Bu sitede paylaşılan konularla ilgili profesyonel destek 11820 Teknoloji Destek Hattı aranarak alınabilir.