Apple’dan kritik ‘SIM kart’ zaferi

tarafından
114
Apple’dan kritik ‘SIM kart’ zaferi

ABD’li elektronik devi, tek bir SIM kartın farklı Apple cihazlarına takılıp çıkartılmasını sağlayacak teknolojinin patentini aldı. Apple böylece, elektronik ürün piyasasında SIM kart standartları üzerinde yaşanan rekabette büyük bir avantaj elde etti.

 Apple’ın patentini aldığı SIM kart bağlantısı teknolojisi, SIM kart, mini-SIM kart, micro-SIM ve diğer kart türlerinin hem iPad hem de iPhone modellerine uyumlu olmasını sağlayacak. Alınan patent, SIM kartların farklı yöntemlerle takılıp çıkarılmasını sağlayan bağlayıcı mekanizmaları içeriyor. Bu mekanizmalar arasında, SIM kartın çıkarılması için küçük bir çubukla SIM kart yuvasının itilmesi de bulunuyor. Bu yöntemin daha önceden Apple tarafından patenti alınmıştı.

SIM kart bağlantı patentinin içeriği çok net olarak bilinmese de, CNET’in verdiği bilgiye göre yeni teknoloji standart SIM kartlarla büyük ve küçük boyutlu diğer kartların yeni nesil tüm Apple cihazlarda kullanılmasını sağlayacak. Patentte bilgisi verilen yeni teknolojinin, ‘plastik bir yuva, itme görevi görecek bir çubuk, bu çubuk için bir kol, bağlantılar, bağlayıcının etrafında koruyucu klipsler ve eksen noktasına oturması için bükülen metal bir levhaya sahip olduğu’ belirtiliyor.

Çizimde ‘100’ rakamıyla belirtilen cihaz, tüm Apple ürünlerini, ‘110’ ile belirtilen kart ise tüm kart türlerini temsil ediyor.

SIM KART SAVAŞLARINDA ÖNEMLİ ADIM
Apple, yakın zamanda SIM kartların endüstriyel standart kabul edilecek tasarımları için birçok kurumla kavga etmek zorunda kalmıştı. Bunlardan en sonuncusu, SIM kart tasarımları üzerinde karar belirten Avrupa Telekomünikasyon Standartları Enstitüsü ile yaşandı.

Apple, nano SIM kart teknolojisini öne çıkaracağını açıklamış ve piyasadaki şirketlere kendi endüstriyel standart teknolojilerini takas etmeleri halinde teknolojisini bedava sunacağını belirtmişti. Ancak bu teklif reddedilmişti.

SIM Kart bağlantısı teknolojisinde kendisine büyük bir avantaj sağlayan patenti elde eden Apple, bu noktadan sonra piyasayada yönlendirici rolü bile oynayabilir.

ntvmsnbc