Blackberry Z10’a Dair Bazı Bilgiler

tarafından
109
Blackberry Z10’a Dair Bazı Bilgiler
Blackberry 10'a Dair Çok Şey...

Akıllı telefon piyasasında zor günler geçiren RIM, son umut olarak nitelendirilen yeni akıllı telefon serisi Blackberry 10′u New York’ta düzenlenen etkinlikte tanıttı. Şirket Z10 ve Q10 olmak üzere iki ayrı modelden oluşan seriyle farklı beklentilere sahip kullanıcıları cezbetmeyi amaçlıyor.

Blackberry’nin yeni modellerinden bahsedecek olursak, son birkaç gündür sızan ekran görüntüleri nedeniyle çok fazla bir sürprizle karşılaşmadığımızı söyleyebiliriz. RIM’ın yeni işletim sistemine sahip BlackBerry Z10, şirketin ilk dokunmatik ekranlı telefonu olarak tarihe geçti. Blackberry’nin alışılmış tasarımından farklı bir model olan Z10, aynı zamanda QWERTY klavye de barındırmıyor.

4,2 inç büyüklüğünde 1280×756 piksel çözünürlüklü LCD ekranıyla kullanıcıları karşılayan Blackberry Z10, 356 ppi piksek yoğunluğu sunabiliyor. 1.5GHz hızında çift çekirdekli işlemciyle güçlendirilen Z10′da, 2GB RAM ve 16GB dahili hafıza bulunuyor. 32GB’lik microSD ile depolama alanı 48GB’ye kadar çıkarılabilen cihazın ek özelliklerini Wi-Fi, GPS, Bluetooth 4.0 ve NFC şeklinde sıralamak mümkün. Blackberry Z10′un LTE teknolojisine sahip versiyonu ise şu an için sadece AT&T ve Verizon tarafından satılabiliyor.

Beyaz ve siyah olmak üzere iki renk seçeneğiyle satışa çıkacak Z10, yarın Birleşik Krallık’ta 5 Şubat’ta ise Kanada ve ABD’de kullanıcılarla buluşturulacak. Aralarında Türkiye’nin de bulunduğu 110 ülkeye yönelik mobil operatör testlerini sürdüren şirket, bu sürecin Şubat ayının sonuna kadar tamamlayacak. Z10 ABD kontratlı olarak 199 dolar fiyat etiketiyle satılacak.

RIM’in tanıttığı diğer yeni Blackberry modeli Q10 ise geleneksel klavyeden vazgeçemeyenler için geliştirilmiş. 3.1 inç boyutunda, 330ppi piksel yoğunluğu veren bir ekranı bulunan Blackberry Q10, 720 x 720 piksel çözünürlük sunuyor. Teknik özellikleri konusunda henüz detaylı bir bilginin sunulmadığı Q10 modelinin Nisan ayında ABD’de satışa çıkacağı ifade ediliyor.