BTK dan Mobil Hat Sorgulama Hizmeti

tarafından
116
BTK dan Mobil Hat Sorgulama Hizmeti

Merhaba. Geçmiş dönemlerde kişiden habersiz olarak açılan hatların ciddi sorunlara sebep olduğuna şahit olmuştuk. Gün geçtikçe de bu sorunları görüyoruz.  Bunun için Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumu () mobiltelefon kullanıcıların mağduriyetlerini önlemek amacıyla yeni bir uygulama başlattı. Bilgi Teknolojileri İletişim Kurumunun (BTK)  Mobil Hat Sorgulama Sistemi sayesinde her an adımıza kayıtlı numaralı öğrenebiliyoruz. Sunulan hizmet sayesinde adınıza kayıtlı hat sayısını öğrenebiliyorsunuz.

Üzerime Kayıtlı Kaç Hat Var

Servisi kullanmak ise tam bir çocuk oyuncağı. Yani tam benlik.  🙂

Servisin nasıl kullanıldığını anlatmak gerekirse önce BURAYA tıklayarak ilgili adrese ulaşıyoruz. Yada https://hat-sorgulama.btk.gov.tr

Aşağıdaki ekranda olduğu gibi Önce TC Kimlik numaranızı, Ardından telefon numaranızı yazıyorsunuz,

Hangi operatörü kullanıyorsanız o operatörün üzerine 1 kere tıklıyorsunuz

Güvenlik doğrulamasını da yaptıktan sonra Şifremi Gönder butonuna tıklayarak telefonunuza şifrenin gelmesini bekliyorsunuz. 10 saniye içinde şifre geliyor.

 

BTK Mobil Hat Sorgulama Sistemi 00

 

Şifremiz telefonumuza ulaştığında aşağıdaki alanları dolduruyoruz.

Önce güvenlik doğrulamasını sonra telefona gelen Şifreyi ilgili kutucuklara yazıyoruz. Telefonunaza şifre nasıl geldiyse aynen yazmanız gerekiyor. Büyük küçük harf duyarlıdır.

Bu işlemlerden sonra Hatlarımın listesi adlı butona tıklıyoruz.

BTK Mobil Hat Sorgulama Sistemi 02

 

 

Sonuç olarak aşağıdaki gibi bir sayfa geliyor. Mesela benim üzerime kayıtlı olan hiç bilmediğim bir Turkcell Hat varmış

BTK Mobil Hat Sorgulama Sistemi 01

Sahtekarlığın önüne geçmek amacıyla hizmete giren sistem bizden habersiz açılan hatların artık sorun teşkil etmesini engelleyecek. Daha önceki IMEI sorgulama sisteminde olduğu gibi bilgilerin resmi bir geçerliliği yoktur ve sadece bilgi amaçlı bir belge özelliğinde olduğu vurgulanmış.

Bu sitede paylaşılan bilgilerin 11820 hizmeti ile ilgili bir bağlantısı yoktur. Teknoloji Destek Hattı ‘ nın bu bilgilerin doğruluğu, güncelliği, uygulanabilirliği konusunda herhangi bir sorumluluğu bulunmamaktadır. Bu bilgiler dahilinde, bu sitede paylaşılan teknik adımları uygulamak, kullanıcıların şahsi iradeleri ve sorumluluklarındadır. Bu sitede paylaşılan konularla ilgili profesyonel destek 11820 Teknoloji Destek Hattıaranarak alınabilir.

teknolojidedestek