Kablosuz Modemim Çekmiyor

tarafından
299
Kablosuz Modemim Çekmiyor

Kablosuz modemim neden çekmiyor? Kablosuz çekim gücü sorunu yaşıyorum, Kablosuz bağlantı problemleri, Kablosuz ağa bağlanamıyorum?

İnternet bağlantınız da sorun mu yaşıyorsunuz. Wireless bağlantınız sürekli kopuyor mu ? Bunlarla ilgili sizlere bir kaç ipucu sunmak istiyorum.

Öncelikle modeminizin çekim gücünden iyi bir şekilde yararlanmak istiyorsanız. Modemi evinizde, iş yerinizde merkezi bir noktaya koymalısınız. Bu sizin çekim seviyenizi ve bağlantılarınızı güçlendirecektir. Ayrıca modemin yanında sinyali etkileyebilecek telsiz telefon, tv,  dect telefon gibi bir çok cihaz modeminizin sinyal seviyesini düşürür mümkün oldukça bu cihazlardan modeminizi uzak tutmalısınız. Sürekli olarak aynı ağ adı ve şifreleme türünü kullanıyorsanız bunlar da bağlantılarınız da problem oluşturabilir. Örneğin modeminizin güvenlik seviye ayarlarında değişiklik yapmanız gerekebilir. Bununla ilgili olarak Aşağıda bir resim paylaşacağım genel modemlerde zaten bu şekilde bir şifreleme türü kullanmanız gerekiyor. Güvenlik seviyesini WPA2-PSK olarak ayarlarsanız modeminiz de ki farklılığı sizlerde göreceksiniz.

Kablosuz bağlantı problemleri

Ek olarak kanal numarası ve mod ayarları da sinyali güçlendirmek için iyi bir yöntem. Kanal numarası genelde 11 veya 6 seçili iken mobil cihazlar da erişim direk olarak sağlanıyor. Peki bu kanal numarası nedir. Kanal modeminizin sinyal yayacağı frekansı belirtir. Bu frekans örneğin çevrenizde aynı kanal numarası üzerinden farklı bir modem sinyal yayıyor bu da sizin sinyal seviyenizi düşürür. O yüzden kopma yaşadığınızda bu kanalı değiştirerek farklı kanallar üzerinden erişim yapmayı deneyebilirsiniz.

modemim çekmiyor

Sonuç olarak makaleyi toparlayalım. Öncelikle modemin merkezi bir noktada olması gerekiyor. Şifreleme türü ve kanal ayarları çekim gücünde önemli bir yere sahip. Evinizde, iş yerinizde bulunan duvarlar sinyalleri emdiği için bu sinyal seviyenizi düşürüyor. Kablosuz ağ adı ve şifresi sürekli olarak aynı kullanmamalıyız bu sizin güvenliğiniz için de önemli. Bu işlemleri yaptıktan sonra eğer hala sorun devam ediyorsa modem kaynaklı bir sorun olabilir. Modem servisi ile görüşmeniz gerekecektir. Sorularınız olursa elimden geldiğince cevaplamaya çalışırım.