Mobil Ödeme Sistemleri, Mobil Cüzdan ve İnovasyon

tarafından
158
Mobil Ödeme Sistemleri, Mobil Cüzdan ve İnovasyon
photo_28012013094743_4017Teknoloji gittikçe gelişiyor. İnsanların teknoloji ile olan bağı hergün bir kat daha artıyor. Mobil ödeme hakkında bazı bilgileri sizinle paylamşmak istiyorum.
Mobil ödeme sistemlerini hayatımıza ilk girdiği günden beri merakla yakından takip etmekteyim. Duruma ticari taraftan bakarsak eğer, yeni bir pazar ve alternatif ödeme kanalı olması sebebiyle bir hayli önemlidir. Bu sebeple tüm GSM operatörlerinin ve bankaların bu yönde ciddi çalışmalar yaptığını gözlemliyorum. Özellikle Y kuşağın bu tür teknolojik ürün ve sistemlere ilgi duyması çok normal fakat yapılan araştırmalarda teknolojiye uzak diğer kuşaklarında mobil ödeme sistemlerine sıcak baktığını görüyoruz. Bu da şundan kaynaklanıyor, mobil cihazlar hayatımızın o kadar içinde ki, artık yanımızdan ayırmadığımız ve onsuz yapamadığımız ürünler haline geldi. Mobil telefonlar hayatımızı birçok anlamda kolaylaştırdı ve mobil telefonlar için yazılan uygulamalarda artık daha fazla önem kazanarak hayatımızı birçok alanda kolaylaştırmaya devam etmektedir. Bunlardan mobil ödeme sistemleri ile alakalı olan bazı uygulamalar var ki, onlar kullandığımız mobil telefonları direk cüzdan haline getirebiliyor.

Mobil Ödeme Nedir? Basit bir şekilde anlatmak gerekirse mobil ödeme, müşterilerin GSM operatörleri sayesinde cep telefonunu kullanarak herhangi bir banka ve kredi kartına ihtiyaç duymadan onay SMS’i sayesinde alışveriş gerçekleştirebilmesidir.

Mobil Cüzdan Nedir? Cep telefonu üzerinden kredi kartınızı ve banka hesaplarınızı tanımlayabilme, alışveriş tutarını ödeyebilme, para transferi yapabilme, para alabilme, kontör yükleme, fatura ödeme gibi bankacılık ve ödeme işlemelerini yapabilmektir.  Sizce bir uygulama ile cep telefonları mobil cüzdan haline dönüşür mü? Şimdilerde ismini çok sık duyduğumuz fastPay aslında mobil telefonlar için yazılmış bir mobil uygulamadır. Bu uygulama sayesinde mobil telefonu yeni nesil bir mobil cüzdana dönüştürüyor. Daha da ileri giderek sınırları biraz zorlamaya ne dersiniz? Operatör bağımsız, kredi kartınız ya da banka kartınız olsun olmasın, yani banka hesabınız olmadan bile bir cep telefonundan diğer bir cep telefonuna 7/24 para gönderebiliyor ve hatta gelen parayı geri iade edebiliyorsunuz. Gelen bu paraları ister ilgili banka ATM’lerinden çekebilir, dilerseniz başka bir arkadaşına gönderebilir veya fastPay ile anlaşmalı üye iş yerlerinde de alışveriş yapabiliyorsunuz. Bence çok eğlenceli ve faydalı bir uygulama. Artık cüzdanlarımız değişti, cep telefonlarımız mobil cüzdan olmaya başladı bile. Bundan sonrası için ilginç deneyimler yaşayacağımıza eminim ve merakla beklemekteyim. Benim asıl ilgi alanımın inovasyon olduğunu herkes bilir. İnovasyon ile uzaktan yakından ilişkisi olan her şey ilgimi çeker ve araştırırım. Bence fastPay de değerli bir inovasyondur. Mevcut bir ürüne farklı kullanım fonksiyonları yükleyerek kullanım alanlarını genişletip değer yaratmakta başarıdır. Bu tür yenilikleri takip ederek sizleri bilgilendirmeye devam edeceğim.

Mobil cüzdan hayatımızı gerçektende kolaylaştıracağa benziyor, bu deneyimleri yaşatan fastPay umarım ileriki zamanlarda farklı deneyimler de yaşatacaktır. En azından benim beklentim bu yönde. Bu ve benzeri uygulamalar hayatımıza girdikçe yeni kullanım alanları doğacak ve artık her alanda mobil ödeme sistemleri daha hızlı yaygınlaşacaktır. Nasıl ki pos cihazı ve kredi kartı ile alışveriş ilişkisinde ilk zamanlarda kabullenmek kolay olmasa da sonrasında çok hızlı bir şekilde hem ticari hem bireysel tarafta yaygınlaşma artmış ve hayatımızın vazgeçilmezi olmuştur. Mobil ödeme sistemleri ve mobil cüzden ilişkisi de aynı şekilde üye işyerleri ve bireysel kullanıcılar tarafında kabul göreceğine inanıyorum. Bence, gelecekte mobil ödeme sistemi ve mobil cüzdan, hayatımızda çok önemli bir yere sahip olacaktır.

bilgicagi.com