Virüs Çeşitleri

tarafından
208
Virüs Çeşitleri

Virüs çeşitleri oldukça fazladır. Aşağıda sayacağım çeşitler virüslerden sadece bir kaç tanesidir.

Virüs Çeşitleri nelerdir?

Makro Virüsler: Bilgisayarda pek sık rastladığımız virüs çeşididir.Bu virüslerden kimisi zararlı , kimisi de kelime işlemci dökümanları şablona dönüştürür.Bu da pek hoşumuza gitmez.Bu şekil bilgilere zarar vermez ancak üretkenliği azalttığı için zararlı sayılır. Bu virüslerin çoğu virüslü dökümanın, e posta yoluyla ofis ağı ya da internet aracılığıyla yayılır.

Polymorphic virüs: Her bulaşmada kendini değiştirmektedir.Virüs programları bu virüsü önleyebilmek için tahmin yürütme yoluna dayalı teknolojiler kullanıyorlar. Yani tehlikeli sayılabilecek virüslerdendir.

Boot Sektör Virüsleri: Çok yaygın bir virüs olmasına rağmen engellenmesi de bir o kadar kolaydır. Bu virüs disketin sürücüde bırakılması yoluyla bulaşır. Bilgisayar açıldığında sistemden virüs bilgisayara yayılır. Bu yüzden bilgisayarı açarken sürücüde disket olmadığından emin olmamız gerekiyor.

Stealth Virüsü: Casus virüsü de denir. Kendini antivirüs programalrından korumak adına yeterli donanıma sahiptir.Çoğunlukla DOS’ u etkilerler.

Dosya Virüsleri: Bunlar silinebilir dosyaları genelde (EXE ve COM) uzantılı dosyaları etkiler.Dosya silindiği anda devreye girer.

Bilgisayarımızı virüsten korumak için öncelikle sağlam ve güvenilir bir virüs programımız olmalı , taktığımız diskete ve yaptığımız disket alışverişlerine dikkat etmeliyiz.Hiç bir antivirüs programı virüsleri yüzde yüz temizlemez.Antivirüs programımızın etkili olabilmesi için güncellemeleri unutmamalıyız.