Virüs Çeşitleri

Virüs çeşitleri oldukça fazladır. Aşağıda sayacağım çeşitler virüslerden sadece bir kaç tanesidir.

Virüs Çeşitleri nelerdir?

Makro Virüsler: Bilgisayarda pek sık rastladığımız virüs çeşididir.Bu virüslerden kimisi zararlı , kimisi de kelime işlemci dökümanları şablona dönüştürür.Bu da pek hoşumuza gitmez.Bu şekil bilgilere zarar vermez ancak üretkenliği azalttığı için zararlı sayılır. Bu virüslerin çoğu virüslü dökümanın, e posta yoluyla ofis ağı ya da internet aracılığıyla yayılır.

Polymorphic virüs: Her bulaşmada kendini değiştirmektedir.Virüs programları bu virüsü önleyebilmek için tahmin yürütme yoluna dayalı teknolojiler kullanıyorlar. Yani tehlikeli sayılabilecek virüslerdendir.

Boot Sektör Virüsleri: Çok yaygın bir virüs olmasına rağmen engellenmesi de bir o kadar kolaydır. Bu virüs disketin sürücüde bırakılması yoluyla bulaşır. Bilgisayar açıldığında sistemden virüs bilgisayara yayılır. Bu yüzden bilgisayarı açarken sürücüde disket olmadığından emin olmamız gerekiyor.

Stealth Virüsü: Casus virüsü de denir. Kendini antivirüs programalrından korumak adına yeterli donanıma sahiptir.Çoğunlukla DOS’ u etkilerler.

Dosya Virüsleri: Bunlar silinebilir dosyaları genelde (EXE ve COM) uzantılı dosyaları etkiler.Dosya silindiği anda devreye girer.

Bilgisayarımızı virüsten korumak için öncelikle sağlam ve güvenilir bir virüs programımız olmalı , taktığımız diskete ve yaptığımız disket alışverişlerine dikkat etmeliyiz.Hiç bir antivirüs programı virüsleri yüzde yüz temizlemez.Antivirüs programımızın etkili olabilmesi için güncellemeleri unutmamalıyız.

İlginizi çekebilir

Windows 10 sistem geri yükleme noktası nasıl oluşturulur?

Windows 10 sistem geri yükleme noktası ne işe yarar? Windows geri yükleme noktası nedir? Windows …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.